Zatrudnianie pracowników w zakładach produkcyjnych wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów stawianych pracodawcy przez ustawodawcę. Obok przygotowania odpowiedniej umowy oraz przeszkolenia pracownika należy także w sposób zgodny z przepisami przygotować jego stanowisko pracy. Zwłaszcza, gdy mowa o zakładach produkujących duże zanieczyszczenia powietrza, mające wpływ na stan zdrowia zatrudnionego. O czym należy pamiętać?

Odpowiednie maszyny

Specjalistyczne zakłady produkcyjne muszą przygotować każde stanowisko pracy według najwyższych standardów. Ustawione w okolicy miejsca pracy maszyny powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone, by ich ruch nie powodował zagrożenia dla zdrowia innych osób. Stanowiska pracy mogą być wyposażane w sprzęt spawalniczy, piły, czy wyrzynarki, które w zależności od specyfiki zakładu pomagają wykonywać zatrudnionym zadania zawodowe.

Co z zanieczyszczeniami?

Problem pojawia się jednak, gdy chodzi o bieżące usuwanie zanieczyszczeń z miejsc pracy. Pył, trociny, czy spaliny w istotny sposób przeszkadzają bowiem w wykonywaniu zadań zawodowych. W sklepach takich jak Mastervent znaleźć można szereg pomocniczych w tym celu urządzeń. Specjalistyczne odciągi spawalnicze oraz odciągi spalin skutecznie i natychmiastowo usuwają z powietrza nagromadzone zanieczyszczenia. Odciągi wiórów, czy odciągi trocin są z kolei nastawione na usuwanie drobin o większym rozmiarze. Zazwyczaj odciągi przemysłowe stanowią część większych systemów wentylacji i odprowadzania zanieczyszczeń, a do ich stworzenia niezbędne są specjalistyczne części.