Niewiele osób przykłada uwagę do tego, że hala produkcyjna, w której pracują musiała zostać w pierwszej kolejności starannie zaprojektowana, wyposażona i dopuszczona do użytku przez ludzi. Obok stworzenia przestrzeni do pracy istotne znaczenie ma także zapewnienie właściwego komfortu wykonywania zadań zawodowych oraz dbanie o bezpieczeństwo pracujących wewnątrz pomieszczenia ludzi. W ten właśnie sposób przechodzimy do istoty wentylacji, jako obowiązkowego wyposażenia hal produkcyjnych.

Wentylacja pod kontrolą

Odpowiednio wentylowane powietrze ma duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy zakład produkcyjny w trakcie swojej pracy wytwarza duże ilości zanieczyszczeń powietrza. Szkodliwe pyły lub gazy odsysane są specjalnymi urządzeniami do przewodów wentylacyjnych, gdzie znajdują się również wentylatory przemysłowe. Konstrukcja poszczególnych modeli wentylatorów znacząco się od siebie różni, a wszystko przez szeroką gamę zastosowań tych elementów w przemyśle. Jakie rodzaje urządzeń można wymienić wśród tej grupy?

Rodzaje urządzeń

Obok tradycyjnych wentylatorów transportujących powietrze istnieje szereg innych urządzeń skoncentrowanych na odmiennych zadaniach. Nie sposób wymienić wszystkie rodzaje urządzeń, stąd wskazujemy jedynie najciekawsze. Wentylatory chemoodporne wykorzystywane są między innymi w laboratoriach, gdzie wykorzystywane są do transportowania powietrza zanieczyszczonego silnymi związkami chemicznymi. Wentylatory promieniowe to z kolei urządzenia przydatne do suszenia powietrza lub odciągania pyłów zawieszonych w powietrzu.